pořadatel:

logo portrait

derby2022: Aktuality

17. 11. 2022 | Ivo Habán

Fotky z Derby 

16. 11. 2022 | VLI Derby 2022 team

Množí se dotazy, zda se můžete dohlásit. Ano, přihlášky jsou stále otevřené pro posledních pár míst. Zavřem je, až odjedem na start.

15. 11. 2022 | VLI Derby 2022 team

Zveřejňujeme pokyny. Mapy jdou do tisku. Dolaďujeme gastro. Těšíme se na vás!


11. 11. 2022
 | VLI Derby 2022 team

Upřesnění k přihlašování na veteránské tratě Ultra a Vete:

Tratě jsou bez věkového limitu (původně byly koncipovány pro ročníky 1952 a starší). Nejkratší trať Vete bude mít samostatný start v dochozí vzdálenosti od centra v pivovaru Konrad. 

5. 11. 2022 | Ivo Habán

Několik fotek z části prostoru

5. 11. 2022 | Miroslav Horáček

Trocha historie. K volbě prostoru letošního Derby a proč je tam i ta modrá 60.

Už v roce 1960 se začíná zúčastňovat orientačních závodů i několik lyžařů a turistů ze Slávie VŠST Liberec. V roce 1962 pod vedením Jardy Balatky uspořádali ve Vesci první ročník Memoriálu 17. listopadu (k uctění památky studentů popravených nacisty). Dozvídáme se o tom v první Kronice. Závod byl určen pro studenty vysokých škol a proto se prvních 6 let pořádalo i ve všední dny. Do roku 2000 se uskutečnilo celkem 39 ročníků. Vývoj map a mapování pro OB je krásně vidět v prezentaci výstavy, která byla k vidění na Mojžíšově prameni před deseti lety.

1. 11. 2022 | VLI Derby 2022 team

Přihlásit se můžete do 13. listopadu zde.

1. 11. 2022 | VLI Derby 2022 team 

Podařilo se připravit rozpis.

1. 11. 2022 | Ivo Habán

Podařilo se aktualizovat část prostoru a oproti mému původnímu předsevzetí dokonce i kus nově přimapovat. Mery včera uklidňovala stavitele i mě s tím, že bloudění na starých neaktuálních mapách k Derby neodmyslitelně patří. Jako mapař mohu uklidnit vás, závodníky, že ani letos vás určitě nechceme o tyto zážitky připravit a aspoň kus trati si retro užijete naplno.

20. 10. 2022 | Ivo Habán

Všichni už tak nějak cítí, že se zas přiblížil čas Derby. Komunikace uvnitř VLI frčí na všechny strany. Přípravy na rozjezd Derby jedou naplno. Podařilo se založit stránku. A brzy se zde objeví víc. Dnes v pauze během mapování mi hlavou proběhlo tohle:

Naladit se na pocity Derby

Letos poprvé se mi dostalo výsady slepit mapu na Derby. Je to zavazující a téměř euforický pocit. Něco jako když jsem na Dukle jednoho dne postoupil od přidržování lyží k jejich čištění. Jedinečný pocit, že mohu být něčím užitečný. Na rozdíl od parafínování a mazání si s mapou věřím mnohem víc. Sebevědomě se dokonce odvažuji tvrdit, že vím, která bije.  Raduji se z toho, že letos můžu mapu na Derby vzít do vlastních rukou ‐ tedy slepit letitou práci mých předchůdců i prohřešky mého mapařského mládí v jedinečné retroveledílo a opatřit ho vizuálem. Na nic jiného už samozřejmě nezbývá čas a závodníkům i stavitelům proto přeji velký nadhled a mnoho radosti z proběhnutí po starších i zánovnějších mapových pasážích překrásného polesí v okolí Liberce a Jablonce nad Nisou. 

2 v 1

Letos Derby vychází na VLI. Sešlo se to tak, že 17. 11. uplyne i 60 let od prvního memoriálu 17. listopadu. Běžel se v roce 1962 z Vesce směrem na Císařský kámen. Vnímáme postoj „Derby musí být derby“, ale vnímáme i respekt k té šedesátce. Proto uspořádáme letos 2 v 1. Ani jedno se nevylučuje, i když se asi nepoběží tak úplně přes horydoly, ani to nebude bombastická oslava výročí jako 2012. Přesto se těšíme, že se zas sejdeme. Už jen proto, že stavět letos budou mladí dorostenci VLI, a ti mají s výhodou věku nutný odstup, jak od memoriálu, tak od počátků Derby. Nepochybuji, že někdo z ostřílených borců určitě dravému mládí patřičný respekt vštípí. Takže letos mezi Libercem a Jabloncem, a za tři roky znovu VLI – kde, to se nechte překvapit.

Fenomén Derby

Každá OB generace má svůj mýtus. Některé mýty jsou už jen blednoucí vzpomínky, jiné živě pokračují, ale s přibývajícím časem se i nějak vyvíjejí, stejně jako jejich aktéři. Reagovat na to, nebo lpět na tradici a striktně neměnit? O co jde nejvíc v Derby? Pro sebe tak nějak tuším (napadá mě toho víc), ale zajímalo by mě, jestli by se odpovědi účastníků lišily. Já nejsem už schopen dát z hlavy ani všechny mapy a místa, kde se Derby konalo a kudy se běželo. Zpracovat fenomén Derby a zamyslet se nad tím, kam má dál směřovat, to vnímám jako hezkou a důležitou OB výzvu zde v Sudetech. Jdeme do toho?