pořádáme

31.03.2020

Mapová teorie pro orientáky (aktualizováno)

Novinky v UsynligO

Dovoluji si článek aktualizovat o novou zprávu od Jirky Urválka, která by pro Vás mohla být zajímavá:

Ahoj,

tak oznamuji, že česká jazyková mutace UsynligO (NeviditelnýO-rienťák) je nyní dohotovena a je přístupná  z webové stránky https://usynligo.no  pro Anroid i Iphone. Jsou  na ní odkazy ke stáhnutí aplikace( jinak také z Google play a Iphone butiku) .Na webové stránce je dále i všeobecná informace o aplikaci, přehled všech zpřístupněných tratí na celém světě,   vstup pro stavitele tratí pro vložení další mapy s tratěmi a Nápověda pro uživatele aplikace.

Novinky a aktualizace jsou na facebooku : https://www.facebook.com/UsynligO

Aplikace se šíří rychle jako virus, nyní je již v norské, anglické, finské, švédské, dánské a teď i české verzi. Každý den přibývají na webu další mapy, nyní už i např. od celé Skandinávie, přes  Nový Zéland, USA a Kanadu, o Čechách ani nemluvě. J

Některé vychytávky jsou fakt dobré, např. jsou ve výsledcích mezičasy včetně skutečně uběhnuté vzdálenosti a překonaném převýšení mezi jednotlivými kontrolami! Možnost přepnutí na Google maps a vidět svou GPS stopu během běhu na trati je také výborná, dále  pomoc pro začátečníky, no je toho víc a chce to důkladně otestovat.

Aplikace UsynligO bude jistě dobrou pomůckou pro trenéry a jejich svěřence, ale i pro trénink  pokročilých orientačních běžců, zejména v tomto zvláštním čase. A aplikace má dobrý potenciál i jako zábavná forma pobytu v lese pro děti i dospělé-nové objevitele našeho sportu .

Protože je to nová věc, a stále ve vývoji, žádá Trond Benum uživatele aplikace o sdělení jak zkušeností, tak i konstruktivních postřehů k vylepšení. Pokud přijde nějaký dotaz na mne, zodpovím co vím, nebo předám dále Trondovi.

Přeji dobrou zábavu při testovaní UsynligO a hlavně hodně pevného zdraví!

Jirka Urválek

Přidal Tomáš

Až budete mít hotové úkoly do školy, zkuste si najít nějaké mapové cvičení na stránkách metodických listů ČSOS.

Cvičení na orienťák - teorie

Jak to vidí Béďa - orienťácký web píše....

Nor Trond Benum vyvinul zajímavou aplikaci UsynligO. Je zatím v norské, anglické a finské mutaci a je zdarma. Appík funguje tak, že po instalaci je možné stáhnout si orientační mapu s kontrolami (kterou tam založí některý stavitel trati). Trať si závodník vybere z přehledu uveřejněných prostorů, kde je uvedena vzdálenost od jeho aktuální pozice, název prostoru, přehled tratí a popis, jak ke startu. A potom lze vyběhnout s mobilním telefonem do terénu z místa startu. V terénu není umístěno zadně fyzické označeni kontrol (lampiony, fáborky). Telefon, aktivovaný na příjem GPS signálu se při přiblíženi ke kontrole na cca 15 m vydá signál vibraci a pípnutím. Svůj čas může běžec pověsit na digitální tabuli a porovnat si ho s ostatními běžci. Aplikace obsahuje také buzolu a nápovědu (pro směr a vzdálenost k další kontrole).
Výhody této aplikace:
• individuální trénink kdykoliv podle vlastních časových možností
• časová úspora pro trenéry (odpadá stavění a sběr kontrol)
• možnost porovnaní casu se soupeři
• flexibilní volba typu terénu
Web najdete zde, novinky pak na FB

Mery