pořádáme

26.03.2020

Naše úspěchy na mistrovství republiky v OB - Kvíz - 70. a 80. léta

ZPĚT
--ab-- |

70. léta - poučení

  1. Kdo získal pro VLI vůbec první mistrovskou medaili?
  2. Kdo ze současných členů získal jako první pro VLI mistrovskou medaili?
  3. Kdo byly první dvě mistrovské medailistky ve VLI? Medaile získaly ještě pod svými dívčími jmény.

Závodnici z VLI se účastnili již prvních mistrovství republiky v 60. letech, Péťa Karmazín např. v roce 1967 a Stáňa Horáčková v roce 1969. První mistrovské medaile získal pro VLI Jiří Vlček na klasické trati v kategorii H19. V roce 1966 to byl bronz a o rok později stříbro. Tehdy za ním na čtvrtém místě doběhl Ivan Matějů, v současnosti místopředseda ČSOS.

V roce 1970 uspěl v kategorii H17 Pavel Šedo, který skončil třetí. VLI mělo tehdy v této kategorii početné zastoupení. Kromě medailisty se zúčastnili i devátý Karel Suska a třináctý Přemek Škoda. Třemi závodníky bylo zastoupeno i TGT (TJ Gottwaldov). Po dvou měli LPU (Lokomotiva Pardubice) a RBA (Rapid Bratislava).

Na stejném závodě startoval i Miroslav Horáček v kategorii H19. Doběhl čtvrtý, což v dalších letech nebyl zdaleka jediný závodník VLI, který na mistrovství republiky skončil jako první za dekorovanými vítězi.

Pavel Šedo byl o rok později ve stejné kategorii dokonce druhý. Porazil ho pouze pozdější dvojnásobný medailista z mistrovství světa Jaroslav Kačmarčík, který nyní působí jako asistent u reprezentačního družstva dospělých.

Ze současných členů jako první získal mistrovskou medaili již zmíněný Přemek Škoda, a to v roce 1974 na mistrovství v nočním v kategorii H21. Přemek byl tehdy třetí. Po juniorských medailích Jiřího Vlčka a dorosteneckých medailích Pavla Šeda získal Přemek pro VLI první mistrovskou medaili v kategorii dospělých. Ještě jednu bronzovou medaili Přemek přidal o 5 let později ve štafetách v barvách TJC (TJ Jičín).

Olda správně uvedl, že prvními mistrovskými medailistkami ve VLI byly Dáša Valoušková, rozená Balcarová, a Eva Kašková, rozená Děkanová. Obě si přivezly medaile z mistrovství v roce 1976, Dáša byla bronzová na klasické trati v kategorii D19 a Eva stříbrná v nočním v kategorii D21. A Olda měl také pravdu, že i Dáša byla dobrá v nočním, neboť právě v této disciplíně získala v roce 1981 další mistrovský bronz, čímž jsme se také dostali do dalšího desetiletí.  

80. léta - zadání

  1. Kdo získal pro VLI první zlatou mistrovskou medaili?
  2. Získal nynější předseda spolku někdy mistrovskou medaili?
  3. Kdo získal po přestupu do VBM třikrát více mistrovských medailí než předtím za VLI? Po studiu v Brně se do Liberce vrátil a je stále naším členem.
  4. V roce 1980 přestoupil z BORu do VLI závodník s kompletní sadou mistrovských medailí, tedy zlatou, stříbrnou i bronzovou. Za VLI běhal výborně, ale mistrovskou medaili již nepřidal. Jaká byla přezdívka tohoto závodníka?