pořádáme

31.03.2020

Mapa plná děr.....

Štítky: reportáž
ZPĚT
VLI4100 |

Mapa plná děr, jako při závodě "Dresdner Winter-OL 2019/2020", jenom starší...
Pro účastníky závodu "Dresdner Winter-OL 2019/2020", konaného 21.12.2019, a i pro jiné zájemce, zde ta slíbená ukázka mapy podobného terénu, také silně poznamenaného událostmi  druhé světové války. Mapou zobrazená lesní oblast se nachází na území města Dortmundu. A je součástí horské oblasti "Ardey Gebirge" na jihu ohraničené řekou Ruhr a na severní straně přecházející do nížiny s městem Dortmund v nadmořské výši okolo 100m. Nejvyšší kopce jsou kolem 270 m n.m. V této oblasti jsem v létech 1974 až 2000 nakreslil celkem 7 map. V příloze uvedenou mapu "Bittermark" jsem začal kreslit na podzim roku 1974 a hotová byla koncem dubna 1975 (práce v terénu). V květnu jsem dodělal grafické práce pro tisk mapy. Tehdy vše coby umělecké dílo v ruční práci. OCAD ještě nebyl.
O svatodušních svátcích 1975 jsme na této mapě uspořádali dvoudenní závod s početnou mezinárodní účastí. Na podzim téhož roku, 29.09.75, den po mistrovství Německa, konaného nedaleko Dortmundu ve Valbertu, jsem připravil pro účastníky mistrovství na této mapě 90-ti minutový "Scorelauf", viz přílohu, který měl u většiny účastníků velmi positivní ohlas. Repriza s jinými kontrolami se konala 07.11.1976. Za zmínku stojí i akce jako mistrovství "British Royal Army" v OB v létě 1976", nebo akce pro známého švédského globetrottra Peo Bengtsona a jeho světovou orienťáckou karavanu.
Co se týče vlastního terénu v Ardeygebirge. Charakteristické jsou hlavně jižne a jihozápadně od prostoru Bittermark relativně velké výškové rozdíly a členitý terén. V celé oblasti je pozoruhodný výskyt plošinek po milířích (Meilerplateaus). Jsou jich zde stovky. Největší koncentrace velkých děr po leteckých bombách (Bombentrichter) je na mapě "Bittermark". O průměrech od 3 až do 10 m a hloubce až 6 m.
V severovýchodním rohu mapy jsou jako ruiny označeny zbytky stanovíšť protiletecké obrany-"Flak".
I v jiných blízkých i vzdálených oblastech od Dortmundu jsem zhotovil několik map, jak pro pěší tak i pro lyžařský orientační běh.
I pro mně stále platí.
Orientační běh je jedním z posledních inteligentních dobrodružství naší doby. Odpovídá totiž jednomu z nejstarších a nejpodstastnějších požadavků člověka, totiž otázce: Odkud přicházím-kam jdu?

-km-

 

Poloha:   

Fotky: