pořádáme
ZPĚT
15.04.2021 09:32   Beda   libepost.cz

Pozdní odpověď

Ahoj, Madlo.
Promiň, že reaguji až teď. Měl jsem nějak napilno a na VLIo jsem se dva dny nepodíval.
Běžné kancelářské laserové tiskárny s tím opravdu mohou mít problém a je třeba je kalibrovat. To ale nepatří k běžnému uživatelskému standardu a měl by to dělat technik. Navíc každá takové tiskárna je barevně mírně ujetá (firma od firma i kus od kusu). To se dá rovnat přenastavením barev v OCAD či jiném SW. Ale to také není zrovna triviální. Pokud máš k dispozici více takových tiskáren (ještě nedávno můj případ), musela by sis to nastavení ukládat a před tiskem měnit v každé mapě.
Purple pro ofset je čistá nemíchaná barva podle Pantone. To je ideál.
Míchání v laserové tiskárně na 35/85/0/0 přináší problémy už z principu. Na takto vytištěné ploše jsou barevné body čtyř základních barev v daném poměru. Pokud tiskárna nemá vysoké rozlišení, pak to nepůsobí právě dobře. Proto mapová rada pro závody ČSOS požaduje alespoň 1200 dpi. To splňují profesionální tiskárny, ve kterých se tiskne většina map pro vrcholné závody ČSOS. Tam barevné plochy již opravdu vypadají srovnatelně s ofsetem tištěnými přímými barvami.
Tisk na 600 dpi (současné běžné tiskárny) opravdu může být barevně problematický. Moje osobní zkušenost je, že docela dobře krom čisté magenty působí i klasická červená. Ta je ale výrazně problematická pro lidi s poruchou barvocitu. Použitelná tedy může být tam, kde je jistota, že nikdo s touto poruchou nebude (třeba klubový trénink). Ale oficiální cesta je jen jedna.
Když Tě napadne cokoli dalšího, klidně napiš. Jsem rád, že se cítíš poučena. smiley
13.04.2021 11:35   Madla D.   madladseznam.cz

Pozdní dotaz

Ahoj, moc děkuji za přínosnou přednášku, opět jsem se poučila.
Bohužel mě dotazy napadají až se zpožděním, tak zkusím jeden tady v diskuzi smiley
Zajímá mě fialová barva definovoná pro tisk značek stavby tratí. Dlouho používaná 100% magenta se změnila na fialovou (35/85/0/0 ve CMYKu) a když se mapa s takto nastavenou barvou tiskne na digitálu nebo na ofsetu, tak já osobně jí hůř vidím. Přijde mi nevýrazná. Je to špatným nastavením/kalibrací tiskárny? Pro ofsetový tisk je možné použít i barvu "Purple" a tu vidím dobře. Ta fialová mi prostě přijde jiná.
Rozumím důvodům pro změnu, aby byly tyto značky vidět i pro ty, kdo nevidí určité barvy. Ale s tou fialovou mám problém.
Madla
08.04.2021 11:09   jana k.e.   janakolaja.info

hodina

zatím o posunu neuvažuju (od osmi uspávám já ]smiley ), pokud nezavelí přednášející, ale záznam dělat budem
08.04.2021 10:41   Gabo   gabriel.szencziemail.cz

Čas

Ahoj, šlo by to prosím dělat od 20h? 19-20h je to taková kritická hodinka pro děti... Nebo bude záznam?
Díky
G.