pořadatel:

logo landscape

partneři:

Partneři ČSOS

Svět běhu

Knorr Bremse

Alisy

Na zdraví

Wander book

Liberecký kraj

BOSA

O_RUN

Veteraniáda ČR 2023: Aktuality

2. 7. Děkujeme všem závodníkům za účast na našem trojboji a doufáme, že si z Liberce a Ještědského hřebene odvážíte jen ty pozitivní dojmy a zážitky. Budeme se na Vás pod Ještědem těšit na nějakém dalším závodě pod taktovkou Slavia Liberec orienteering.

Výsledky najdete v ORIS.

Spoustu hezkých a akčních fotek ze závodů od Roberta Vorvaně Urbaníka můžete prohlížet na těchto odkazech - sprintklasika a krátká trať - 1., 2. a 3.
D
alší fotky ze soboty v albu zde.

A máme tu i pár ztrát a nálezů. Pokud některou z věcí postrádáte, dejte vědět na vliob@email.cz a domluvíme se na předání. 

                    Ztráty a nálezy    Ztráty a nálezy    Ztráty a nálezy  Ztráty a nálezy

1. 7. Pro nejstarší kategorie je na start krátké trati zajišťován odvoz. Časy odjezdů na start najdete zde.

Klasická trať proběhla za slunečného počasí v areálu Kitzbíl. Výsledky najdete v ORIS i tady na webu a už můžete i nahrávat svoje postupy.

Shromaždiště   Shromaždiště   Shromaždiště

30. 6. Doufáme, že jste si užili včerejší závod v Liebiegově městečku, stavitel vás nikde nenachytal a děkujeme všem, kteří i přes déšť vydrželi až na vyhlášení.

V ORIS zveřejněny výsledky a svoje postupy už můžete zadáva na OB postupy.

29. 6. Páteční příjezd na závody - chtěli bychom upozornit všechny závodníky, kteří budou na sprint přijíždět ve směru od Prahy, že na příjezdu do Liberce je zúžení, kde se v odpoledních hodinách tvoří kolony a bývají ucpané i objízdné trasy přes město. Nechte si tak časovou rezervu.

V Orise už také najdete startovky na sprint a klasiku.

28. 6. Zveřejněny pokyny na sprint i na lesní závody.

27. 6. Mapy se tisknou. Posíláme čerstvou ochutnávku z prostoru klasické a krátké trati ze včerejších posledních aktualizací. 

26. 6.  Už jen 4 dny zbývají do startu veteraniády, a tak se pojďme podívat, jak se dostanete na shromaždiště sprintu a do arény pro klasickou a krátkou trať.

Sprint - příjezd/ příchodPříjezd krátká/klasika

25. 6. Děkujeme všem partnerům závodů, díky nimž se vítězové závodů můžou těšit na krásné ceny – praktické a slušivé čelenky od firmy Alisy; čaje na dobrou náladu, pro lepší imunitu nebo jen pro potěšení, které vznikají v podhůří Jizerských hor a stojí za nimi Zuzka Juklíčková a firma Na zdraví. Motivací pro dobrý výkon můžou být také praktické dárky od firmy Knorr Bremse; výletníky určitě potěší ceny od Wander Book. V neposlední řadě budou závodníci soutěžit o kvalitní sportovní vybavení a oblečení od O RUN a BOSA, a kvalitní čtení k tomu zajistí Svět běhu.

Čelenky Alisy

17. 6. Ubytování - pro závodníky bude možnost už od pátku přespat ve stanech na shromaždišti (100 Kč za stan / noc, platba na prezentaci). Obytná auta můžou zůstat zaparkovaná přes noc na parkovišti. 

16. 6. Zveřejňujeme předběžné parametry tratí. 

15. 6. Přinášíme odpovědi stavitele klasické trati, Michala Horáčka:

Jaké jsou vaše dojmy z práce na tratích a z probíhání, můžete závodníkům něco prozradit?
M.H.: Od začátku mi bylo jasné, že je to výzva – klasika na Ještědu a ještě pro takový podnik. No, po počátečních rozpacích, jak na to, došlo k přesunu centra z areálu pod Ještědem do Kitzbílu, což si myslím bylo z pohledu orienťáku šťastné řešení. Pak následovalo uspokojení nad schůdným konceptem tratí a následné rozpaky po odezvě z probíhání a testování. Ale koncept zůstal a já si myslím, že to klasika bude dobrá, tak uvidíme.

Jak hodnotíte terén, bude zapotřebí se na něco speciálně připravit?
M.H.: Osobně se mi les moc líbí díky svému ryze horskému charakteru a různorodosti. Klasika na Ještědu a z Kitzbílu, co k tomu asi tak ještě dodat? Prostě je potřeba to  brát jako výzvu, protože tam není ani jeden metr zadarmo a udržet pozitivní pocity, hlavně nebrečet a případně se rozhlídnout a říct si „tady je tak krásně“Výhledy tam jsou opravdu parádní. 

14. 6. Přípravy na Veteraniádu ČR i oblastních závodů jdou finále. Tratě jsou otestované, na mapách probíhají poslední aktualizace, štítky míří do lesa. Položili jsme pár otázek stavitelům tratí. Dnes odpovídá stavitel pátečního sprintu Jiří Martan:

Jaké jsou vaše dojmy z práce na tratích a z probíhání, můžete závodníkům něco prozradit?

J.M.: Dojmy jsou jen ty nejlepší. Již postavené a vyladěné tratě jsem musel před 3 týdny v podstatě smazat, přesunout start, přesunout cíl a začít od začátku. Důvodem je významná stavební uzávěra v jedné z klíčových oblastí. Nakonec tuhle očistu hodnotím pozitivně, protože mě donutila hledat potenciál v privátech, které se nakonec podařilo pro závod zpřístupnit. Samotné tratě tímto více rozkvetly, získaly ještě větší různorodost.

Jak hodnotíte terén, bude zapotřebí se na něco speciálně připravit?

J.M.: Závod je na kopci. Z pohledu sprintování na velkém kopci. Tím říkám vše. Je třeba se připravit na to, že stometrové převýšení přinese s sebou nějaké pocity. Na druhou stranu věřím, že díky měnícímu se tempu, směrům a charakteru terénu tyto pocity přebolí a tratě se budou líbit. Bude relativně hodně kontrol, bude třeba být ve střehu. A dopředu říkám, že stavba tratí je spíše na směrné časy delší než ty kratší. Díky tomu ale většina tratí navštíví to nejlepší, co prostor závodu nabízí. A to je nejen srdce prostoru – Liebiegovo městečko – ale i jeho bližší okolí, jemuž vévodí kostel sv. Vincence z Pauly. Pozor, je ale možné zabloudit i ke krematoriu nebo Na Bídu. Samozřejmostí jsou časté výhledy na Ještěd, kde se bude běhat následující dva dny.

25. 5. Záštitu nad našimi závody převzal hejtman Libereckého kraje, pan Martin Půta a také pan Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana, řízení resortu školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti. Děkujeme!!

10. 5. Závodní prostory jednotlivých závodů -

Závodní prostory

5. 5. Byly zveřejněny rozpisy lesních závodů i městského sprintu

12. 4. Centrum závodu pro krátkou a klasickou trať bude na louce v obci Světlá pod Ještědem – Hodky, v areálu Kitzbíl. Jedná se o změnu proti Prováděcím předpisům.

8. 9. 2022 Zveřejňujeme ukázky map z prostoru pro krátkou a klasickou trať na Ještědském hřebeni

vete2023, ukázka mapy 1      vete2023, ukázka mapy 2      vete2023, ukázka mapy 3

vete2023, ukázka mapy 4

10. 8. 2022 Přípravy veteraniády ČR 2023 jsou už v běhu a my pro vás máme první fotografie z terénu krátké a klasiky, které pořídil při mapování Ivo Habán. A jaké jsou jeho postřehy nejen z mapování? 

„Mapování není jen mechanické měření, kreslení, boj se silami. Je to i mentální proces, splynutí s prostorem. 10 km² na Ještědském hřebeni může v dnešní době rychlé efektivity působit jako úlet, jenže půlka kopce či svahu je k ničemu. Proto jsem roky zvažoval možnosti mapy v celém tomto prostoru. V bezprostřední blízkosti města, a přitom horském, divokém. Mnohokrát jsem se sápal nahoru, často i pod sedačkovou lanovkou a přemýšlel, jaké to bude, až jednoho dne závodníci pojedou na těch sedačkách nahoru na start. Jestli bude vedro, nebo zima, vítr, mlha, jestli to orienťákům Jeschkengeist znepříjemní, jak to dovede, nebo je bude tolerovat.

Přemýšlel jsem i o veteraniádě, že bych vlastně teoreticky už také mohl běžet. Vždyť veteraniáda není jen o věku, ale především o radosti z orienťáku, o běhání, o setkávání se. Přemýšlel jsem, jestli ta radost nebude zkalená tím, že je to hodně do kopce. Během dvou let chození nahoru jsem také s hrůzou sledoval, jak se do kopce zakusují těžební stroje a místy mění krásný horský les v tupou planinu. Sledoval jsem jak sjezdovky proměňují libereckou část svahu, jak turisté řvou a neumí se v lese chovat. Přes to všechno, když se sápu nahoru, vidím stále krásný divoký hřeben. Věřím, že vyrazit na něj z kterékoli strany bude OB výzva, která tu víc jak třicet let nebyla. Vše se opakuje. Mapu Padouch 1:30 000 jsem měl mnohokrát před očima. Respekt k slavné minulosti klubu. Snad s veteraniádou napíšeme dobrou současnost. I když to bude hodně do kopce.“

IH