pořadatel:

logo portrait

Veteraniáda ČR 2023: Aktuality

8. 9. 2022 Zveřejňujeme první ukázky map, zatím z prostoru pro krátkou a klasickou trať na Ještědském hřebeni

vete2023, ukázka mapy 1      vete2023, ukázka mapy 2      vete2023, ukázka mapy 3

vete2023, ukázka mapy 4

10. 8. 2022 Přípravy veteraniády ČR 2023 jsou už v běhu a my pro vás máme první fotografie z terénu krátké a klasiky, které pořídil při mapování Ivo Habán. A jaké jsou jeho postřehy nejen z mapování? 

„Mapování není jen mechanické měření, kreslení, boj se silami. Je to i mentální proces, splynutí s prostorem. 10 km² na Ještědském hřebeni může v dnešní době rychlé efektivity působit jako úlet, jenže půlka kopce či svahu je k ničemu. Proto jsem roky zvažoval možnosti mapy v celém tomto prostoru. V bezprostřední blízkosti města, a přitom horském, divokém. Mnohokrát jsem se sápal nahoru, často i pod sedačkovou lanovkou a přemýšlel, jaké to bude, až jednoho dne závodníci pojedou na těch sedačkách nahoru na start. Jestli bude vedro, nebo zima, vítr, mlha, jestli to orienťákům Jeschkengeist znepříjemní, jak to dovede, nebo je bude tolerovat.

Přemýšlel jsem i o veteraniádě, že bych vlastně teoreticky už také mohl běžet. Vždyť veteraniáda není jen o věku, ale především o radosti z orienťáku, o běhání, o setkávání se. Přemýšlel jsem, jestli ta radost nebude zkalená tím, že je to hodně do kopce. Během dvou let chození nahoru jsem také s hrůzou sledoval, jak se do kopce zakusují těžební stroje a místy mění krásný horský les v tupou planinu. Sledoval jsem jak sjezdovky proměňují libereckou část svahu, jak turisté řvou a neumí se v lese chovat. Přes to všechno, když se sápu nahoru, vidím stále krásný divoký hřeben. Věřím, že vyrazit na něj z kterékoli strany bude OB výzva, která tu víc jak třicet let nebyla. Vše se opakuje. Mapu Padouch 1:30 000 jsem měl mnohokrát před očima. Respekt k slavné minulosti klubu. Snad s veteraniádou napíšeme dobrou současnost. I když to bude hodně do kopce.“

IH